Genzebe Dibaba na Copernicus Cup

Najgorętsze nazwiska światowej lekkoatletyki już 10 lutego w Arenie Toruń! Najjaśniej podczas mityngu Copernicus Cup (IAAF World Indoor Tour) ma świecić gwiazda Genzebe Dibaby, która chce w Toruniu poprawiać własny halowy rekord świata w biegu na 1500 metrów.

Organizatorzy zaprezentowali dziś pierwsze nazwiska zagranicznych gwiazd halowej imprezy, której trzecia edycja odbędzie się już za niespełna miesiąc. Emocji nie zabraknie w żadnej konkurencji, ale jako najciekawszą Krzysztof Wolsztyński – dyrektor imprezy – wymienia bieg na 1500 metrów kobiet. Na tym dystansie aktualna wicemistrzyni olimpijska i trzykrotna halowa mistrzyni świata Etiopka GenzebeDibaba, ma pokusić się o poprawienie własnego halowego rekordu świata.

- 3:55.17 to bardzo wyśrubowany rezultat, ale mamy sygnały, że Dibaba jest w świetnej dyspozycji. Zrobimy wszystko, aby jej pomóc – tutaj mam na myśli odpowiednią stawkę zawodniczek, ale sama Etiopka liczy także na żywiołowy doping z trybun. – mówił na konferencji prasowej w Arenie Toruń Wolsztyński.

Polskie gwiazdy biegu na 800 metrów – Adam Kszczot, zwycięzca ubiegłorocznego IAAF World Indoor Tour, oraz Marcin Lewandowski – rywalizować będą m.in. z brązowym medalistą halowych mistrzostw świata Amerykaninem Erikiem Sowinskim. Nie mniej ciekawie będzie w biegu pań – tam Joanna Jóźwik, piąta na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, zmierzy się m.in. z niezwykle utytułowaną Białorusinką, mistrzynią świata z 2015 roku, Maryną Arzamasawą.

- 10 lutego Toruń gościć będzie 3 edycję mityngu Copernicus Cup. To zimowy odpowiednik Diamentowej Ligi.Najlepsi, najlepiej przygotowani do wyczynu lekkoatletycznego zawodnicy będą rywalizowali w Toruniu. Miasto Toruń wspiera logistycznie i finansowo kwotą 600 tysięcy złotych. Posiadacze biletów decyzją Rady Miasta będą mogli dojechać na zawody bezpłatnie. Zapraszamy na jedno z pięciu najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych sezonu halowego.– powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Do Torunia wybiera się również Ewa Swoboda. Polka przed rokiem ustanowiła podczas Copernicus Cup wspaniały rekord świata U20 w biegu na 60 metrów. Dziś młoda zawodniczka celuje w medal halowych mistrzostw Europy w Belgradzie, ale w Arenie Toruń może pokusić się o wyśrubowanie własnego rekordu Polski.

- Mityng halowy pod auspicjami IAAF jeszcze nigdy nie był organizowany w Polsce. Toruń pojawia się w elicie. Aktorzy na tym spektaklu będą z pierwszej półki. Największe gwiazdy wystąpią w biegach okrężnych.Na 800 metrów kobiet pobiegną Joasia Jóźwik i Angelika Cichocka. Mam nadzieję, że właśnie w tej hali padnie rekord Polski. Szanse na to mają obie zawodniczki.Bardzo ciekawie zapowiada się także bieg na 60 m przez płotki. Pobiegną w nim najlepsi zawodnicy na świecie.– zapowiedział Krzysztof Wolsztyński.

Copernicus Cup odbędzie się już 10 lutego w Arenie Toruń. Pierwszy raz w historii polskiej lekkoatletyki halowy mityng znajduje się w najwyższym cyklu światowej federaci, czyli IAAF World Indoor Tour. Copernicus Cup dołączył także do nowego projektu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki tzn. Orlen Mityng Tour. Zawody transmitowane będą na żywo w Telewizji Polskiej, a partnerem medialnym wydarzenia będzie Przegląd Sportowy.

 

Bilety na mityng dostępne są w serwisie eBilet.pl, w Empikach w całym kraju oraz w recepcji Hotelu Meeting w Arenie Toruń.

zdjęcia z konferencji Bartosz Jędrzejewski

fot. 'Getty Images for IAAF'