Rusza IAAF World Indoor Tour

Początek 2017 IAAF WorldIndoor Tour to także początek drogi na Halowe Mistrzostwa Świata 2018 w Birmingham. Wygrana w cyklu to sposób na wcześniejsze zarezerwowanie prawa startu w Wielkiej Brytanii.

Boston (sobota, 28 stycznia), Dusseldorf (środa, 1 lutego), Karlsruhe (sobota, 4 lutego), Toruń (piątek, 10 lutego) i wreszcie Birmingham (sobota, 18 lutego). To cały kalendarz tegorocznego Touru.
Każdy przystanek IAAF Indoor Tour obejmuje wydarzenia, które liczą się do ogólnej klasyfikacji. Zawody są podzielone na cykl dwuletni.

Nasezon 2017, konkurencje liczone do rankingu to męskie: 400m, 1500m, 60 m przez płotki, skok wzwyż i skok w dal; oraz dla kobiet: 60m, 800m, 3000/5000m, skok o tyczce, trójskok oraz pchnięcie kulą.

Konkurencje zostały rozdzielone na poszczególne mityngi. Przegląd wydarzeń rankingu każdej tu:https://spikes.iaaf.org/post/2017-iaaf-world-indoor-tour-format.

W klasyfikowanych konkurencjach, punkty zostaną przyznane dla czterech pierwszych uczestników:
1. miejsce - 10 punktów
2 miejsce - 7 punktów
3. miejsce - 5 punktów
4. miejsce - 3 punkty

Jeśli sportowiec osiąga rekord świata, otrzyma trzy punkty bonusowe.

W konkurencjach technicznych, musi być co najmniej sześciu zawodników, by punkty zostałyprzyznane.

Organizatorzy mityngów mogą wstawić do programu alternatywne dystanse. W tym przypadku, do rankingu zaliczane będą biegu wg następującego szablonu: 300m i 500m zamiast 400m, 600m i 1000m jak 800m, 1 mila i 2000m zamiast 1500m, 2 mile tak jak 3000 i 5000m. Jeśli dystanse mają być zaliczane do rankingu, będą potwierdzone i ogłoszone przed danym mityngiem.

Organizatorzy mogą przeprowadzać biegi kwalifikacyjne i finały , ale tylko w sprintach na 60m i 60 m przez płotki.Punkty zostaną przyznane tylko w finale. Dla biegów okrężnych, dopuszczalna jest organizacja więcej niż jednegobiegu. Punkty będą wówczas przyznawane dla zawodników z 4 najlepszymi czasami.

W przypadku remisu/równych rezultatów, punkty nie zostaną podzielone, ale każdy sportowiec otrzyma pełną liczbę punktów odpowiadających miejscu.

Sportowcy mogą uczestniczyć w dowolnej liczbie mityngów, ale tylko ich trzy najlepsze wyniki będą zaliczane na poczet ostatecznego rankingu. Zwycięzca każdej konkurencji musi brać udział w przynajmniej dwóch mityngach. Jeśli jest remis na pierwszym miejscu, zawodnik z najlepszym wynikiem w Tourze zostanie uznany za zwycięzcę.

 

Indywidualny zwycięzca każdej konkurencji otrzyma 20.000 dolarów i tzw. „dziką kartę”uprawniającą do startu w następnej edycji IAAF Halowych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w 2018 roku w Birmingham. Wyścig zaczyna się w ten weekend i wiedzie przez Toruń i Copernicus Cup