Giganci pchnięcia kulą na Copernicus Cup

Konrad Bukowiecki kontra David Storl – pojedynek, który śmiało można określić mianem starcia gigantów pchnięcia kulą, będzie jednym z najciekawszych wydarzeń mityngu Copernicus Cup (IAAF World Indoor Tour) 15 lutego w Arenie Toruń.

Dekadę temu David Storl bił juniorskie rekordy świata i Europy wręcz hurtowo. Do swoich rekordowych wyników Niemiec dokładał jeszcze medale największych imprez młodzieżowych m.in. złoto mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy (lipiec 2008). Mając 21 lat Storl sięgnął po mistrzostwo świata (Daegu 2011), a rok później był już wicemistrzem olimpijskim – w Londynie stoczył wówczas bój z naszym Tomaszem Majewskim. Pasmo sukcesów Niemca obejmowało w kolejnych latach m.in. trzy tytuły mistrza Europy oraz dwa srebrne medale halowych mistrzostw świata.

W ostatnich latach rolę Storla na stadionach i w halach przejął Konrad Bukowiecki. Urodzony w 1997 roku kulomiot, 7 lat młodszy od Niemca, zaczął w połowie obecnej dekady poprawiać rekordowe osiągnięcia Davida. Przed niespełna rokiem w Belgradzie, w najważniejszym starcie sezonu halowego, pokonał także i Niemca – Bukowiecki został wówczas halowym mistrzem Europy i poprawił absolutny rekord Polski posyłając kulę na odległość 21.97.

Teraz przed Niemcem i Polakiem wielki pojedynek na mityngu Copernicus Cup. Z trybun Areny Toruń konkurs kulomiotów będzie obserwowało kilka tysięcy ludzi. Jak zapewnia Konrad Bukowiecki start przy polskich fanach to wyjątkowo doświadczenie.

- Zawsze podkreślam, że bardzo lubię startować przed własną publicznością. Doping polskich kibiców i wsparcie bliskich zdecydowanie pomaga, co udowodniłem m.in. w Bydgoszczy zdobywając latem mistrzostwo Europy do lat 23. Ze startem w Toruniu wiąże duże nadzieje. Okres przygotowawczy przepracowałem dobrze, to były moje najcięższe przygotowania i mam nadzieję że to zaprocentuje. Na Copernicus Cup będę chciał zaprezentować się z jak najlepszej strony i zawalczyć o zwycięstwo. Klimat Areny Toruń pomaga w rywalizacji z najlepszymi. – zapewnia halowy mistrz Europy z Belgradu (2017).

Copernicus Cup – zawody należące do prestiżowego cyklu IAAF World Indoor Tour – odbędzie się 15 lutego w Arenie Toruń. Bilety na wydarzenie dostępne są w serwisie eBilet, EMPIK-ach w całym  kraju oraz w kasach biletowych toruńskiej hali. 

Maciej Jałoszyński, Biuro Prasowe Copernicus Cup 2018 - IAAF World Indoor Tour