Orlen Copernicus Cup Toruń 2019 najlepszy w Europie!

ORLEN Copernicus Cup 2019, który odbył się 6 lutego w Toruniu, został uznany najlepszym tegorocznym mityngiem lekkoatletyczny w Europie przez IAAF. W trakcie zawodów padły dwa najlepsze tegoroczne wyniki na świecie, a zmagania lekkoatletów oglądał komplet widzów.

Marcin Lewandowski stworzył wielkie show, a do tego doszła jeszcze świetna Ewa Swoboda i wielu innych lekkoatletów. Jesteśmy dumni z faktu, że nasz mityng jest na pierwszym miejscu w World Tour Indoor, bo nigdy nie byliśmy tak wysoko, a jeszcze kilka lat temu tylko mogliśmy pomarzyć, żeby być w gronie małej Diamentowej Ligi – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny ORLEN Copernicus Cup i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. Według badań, transmisję telewizyjną oglądało ponad dwa miliony widzów, co jest rekordem w historii toruńskiego mityngu.

Najlepsze tegoroczne wyniki na świecie w hali ustanowili Orlando Ortega w biegu na 60 metrów przez płotki (7,49) i Samuel Tefera w biegu na 1500 metrów (3:35,57). Ponadto w Toruniu Marcin Lewandowski wynikiem 3:36,50 ustanowił halowy rekord Polski w biegu na 1500 metrów, a rekordy mityngu ustanowili Juan Miguel Echevarria w skoku w dal (8,12 m), Christina Schwanitz w pchnięciu kulą (18,97 m) oraz Samuel Tefera w biegu na 1500 metrów (3:35,57).

– To nie wszystko, bo oprócz tego trzynastu zawodników pobiło rekordy życiowe, a sześciu ustanowiło najlepsze tegoroczne wyniki w hali w Polsce – wymienia Wolsztyński, który jest dumny z organizacji zawodów. – W pracy pomagało nam osiemdziesięciu wolontariuszy, a w Arenie Toruń gościliśmy blisko stu przedstawicieli mediów nie tylko z Polski, ale również z Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jestem też dumny z faktu, że sportowców dopingowało grubo ponad tysiąc dzieciaków w ramach klubu kibica. Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim naszym partnerom, władzom województwa kujawsko-pomorskiego, miasta Toruń oraz firmom PKN ORLEN, Energa i New Balance – dodaje.

Już w najbliższy weekend w Toruniu odbędą się Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, w których rywalizować będzie czterystu zawodników. – Po raz piąty mamy w Toruniu tę imprezę i trudno mi jest sobie wyobrazić, żeby odbywała się ona w innym miejsc, niż Arena Toruń. Stawka, jakim będzie udział w Mistrzostwach Europy w Glasgow gwarantuje bardzo wysoki poziom – mówi Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia.

Według wielu zawodników Toruń jest jednym z najlepszych miejsc nie tylko w Polsce, ale i Europie do bicia rekordów. – Lekkoatleci chwalą bardzo dobrą infrastrukturę w Arenie Toruń i jesteśmy z tego bardzo dumni – dodaje Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.

Latem województwo kujawsko-pomorskie znów będzie centrum lekkiej atletyki w Europie, bo w dniach 9-11 sierpnia w Bydgoszczy odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy. – Nie mogę się doczekać tych zawodów, nie tylko dlatego, że pochodzę z Bydgoszczy. To będzie wielkie święto lekkiej atletyki i mam nadzieję, że na koniec to my będziemy najlepsi – mówi świetna polska biegaczka na 400 metrów Iga Baumgart-Witan.